Поточна ситуація серцево-судинних захворювань в Україні

v-zhovnir

Володимир Жовнір, головний лікар Центру дитячої кардіології та кардіохірургії, розповідає про поточну ситуацію щодо серцево-судинних захворювань в Україні.

Володимире, розкажіть, будь ласка, яка зараз в Україні ситуація з серцево-судинними захворюваннями? Який рівень смертності?

Рівень смертності через серцево-судинні захворювання, напевно, один із найвищих у Європі, а в структурі загальної смертності України він складає більше ніж 60%. У той час, коли в Європі цей показник сягає 40%. Це при тому, що у нас, в принципі, достатньо непогано розвинена кардіохірургічна допомога в окремих регіонах країни. По факту 70-80% проблем дитячої кардіохірургії в Україні вирішується, хворі отримують належне лікування та допомогу. Але проблеми дорослої кардіохірургії, з певних причин, на жаль, ні. Перша причина – недофінансування. Лікарням елементарно не вистачає видаткових матеріалів: стентів, контрасту і т.д. Друга ж причина – організаційна. Ми дуже неорганізовані. І навіть якщо взяти до прикладу Київ, то можу сказати, що у нас немає структури, яка б повністю, цілодобово, займалася проблемами людей з інсультом або інфарктом міокарда. Сьогодні у цьому напрямку намагаються працювати Інститут серцево-судинної хірургії ім. М. Амосова, Інститут кардіології ім. М. Стражеска, але, на жаль, цих зусиль недостатньо. Нам необхідно активно працювати у цьому напрямку.

Ви сказали, що смертність серед українського населення складає 60%. На Вашу думку, які основні причини таких показників?

Перша і, напевно, найголовніша – це ми самі. Більшість людей не дотримується елементарних вимог, необхідних для нормальної підтримки серцево-судинної системи у здоровому стані. Багато українців не ведуть здоровий спосіб життя. Що я маю на увазі: багато хто палить, особливо це стосується чоловіків, люди не слідкують за своєю вагою, ведуть малорухомий спосіб життя, не контролюють рівень цукру та холестерину, не звертаються до кардіологів, нервують.

А у Вас є якісь правила або поради, яким Ви рекомендували б слідувати для профілактики і здоров’я серця?

Із власного досвіду скажу, по-перше, намагайтеся постійно рухатися та вести активний спосіб життя. По-друге, уникайте надмірності в їжі та дуже жирних продуктів, вони шкодять вашому здоров’ю. По-третє, раз на рік обов’язково здавайте аналізи та робіть обстеження. Ну і звісно намагайтеся думати про щось позитивне, не нервуйте, уникайте стресів та робіть добрі справи.

Правда, що чоловіки в Україні мають більшу схильність до захворювань серцево-судинної системи?

На мою думку, не лише в Україні, а й у будь-якій країні чоловіки знаходяться в зоні ризику. Чоловік після 40 років, який не веде здоровий спосіб життя рано, чи пізно матиме проблеми з серцем. Зазвичай вони виникнуть значно раніше, ніж у людини, яка слідкує за собою, за своїм режимом харчування та життя.

Які Ваші прогнози на наступні кілька років: чи будуть люди більше замислюватися про те, що необхідно берегти своє здоров’я, вживати певних профілактичних заходів, займатися спортом, чи, навпаки, показники смертності будуть зростати?

Протягом останніх років п’ятнадцяти я спостерігаю за суспільством. Ми дуже швидко змінюємося. Зміни торкаються нашого ритму життя, його режиму. Мені здається, що все ж таки у майбутньому ми спостерігатимемо іншу динаміку. Вже зараз все більше і більше людей починають займатися спортом. Тільки подумати, що ще кілька років тому так дико було бачити людину на пробіжці. Зараз же це не викликає жодних емоцій: просто людина займається спортом. Декілька років тому, я пам’ятаю, коли я почав їздити на роботу на велосипеді, мені всі казали: «Як?! Ти – завідуючий реанімації, і на роботу приїхав на велосипеді?». Тоді я відповідав: «А що тут такого?». Сьогодні ж багато моїх знайомих робить так само.

Довідка:

Жовнір Володимир Аполлінарійович, 49 років. Закінчив Київський медичний інститут імені Богомольця. Основна вища освіта: медична, напрямок – педіатрія. Після закінчення медінституту, у 1992 році, прийшов у ДУ «Національний інститут серцево-судинної хірургії імені М.М. Амосова НАМН України» анестезіологом. Пропрацювавши рік у відділенні набутих вад серця, Володимир Аполлінарійович з 1993 року почав працювати у відділенні реанімації та кардіохірургії новонароджених, під керівництвом І.М. Ємця. Потім став завідуючим цього відділення. З 2010 року – головний позаштатний спеціаліст Міністерства охорони здоров’я України з дитячої анестезіології та інтенсивної терапії. У 2013 р. було присвоєно звання – заслуженого лікаря України. Захистив докторську дисертацію у 2015 році. Життєве кредо: навчатися, рухатися і не зупинятися на досягнутому.

Heartbeat Echocardiography Cardiac exam Form of heart and heartbeat.