Дізнайтеся про приховані ризики ССЗ серед чоловіків

k-rudenko

Костянтин Руденко, головний лікар МОЗ України, про приховані ризики серцевих захворювань серед чоловіків.

Костянтине, який рівень смертності спостерігається серед чоловіків в Україні? Вікові особливості серед хворих на ССЗ?

Я хочу сказати, що останнім часом, на жаль, зростає кількість пацієнтів з серцево-судинними захворюваннями, які потрапляють до нас у ранній віковій категорії. Я маю на увазі людей від 35 до 40 років, що раніше було випадковістю, а сьогодні таких випадків значно більше. Це пов’язано з тим, що, по-перше, стресові ситуації стали частішими. По-друге, з одного боку, покращилася діагностика серцево-судинних захворювань, а з іншого – ставлення людей до свого здоров’я не змінилося, і ті фактори ризику, що призводять до високої смертності – паління, надлишкова вага, гіпертонічна хвороба, на яку страждають більше половини дорослого населення нашої країни (від 11 до 13 мільйонів офіційно зареєстрованих), цукровий діабет ІІ типу створюють передумови для збільшення кількості інфарктів та інсультів. Щороку ми фіксуємо приблизно 50 тисяч випадків інфаркту та близько 100 тисяч випадків інсульту. При цьому  інсульти в структурі смертності, як правило, переважають: смертність від інфаркту досягає в деяких областях 20-23%, а від інсультів близько 50%. Показники значні. У жінок вікова категорія в певній мірі підвищена: з 50 років, тобто жінки починають хворіти з такими катастрофічними наслідками від серцево-судинних захворювань дещо пізніше. Це обумовлено їх фізіологічними особливостями.

У якому віці чоловікам і жінкам з метою профілактики краще починати слідкувати за здоров’ям  серця, проходити обстеження?

Я вважаю, що профілактика повинна починатися з моменту народження дитини. Одразу після появи дитини на світ профілактикою займаються акушери, гінекологи і педіатри. У підлітковому віці це роблять батьки: вчасно беруть довідку для певних спортивних секцій, для школи. У більш старшому віці людина вже повинна усвідомлювати, що це все їй необхідно. Тому з 20-25 років вже слід починати профілактику. Вона сьогодні не складна і не дорога. Тому що людина, яка хоча б раз на рік зробила кардіограму, УЗД, флюорографію, біохімічні аналізи, визначила рівень холестерину й цукру в крові, вже може вийти з цієї зони ризику.

Розкажіть, будь ласка, що означає термін «малосимптомні пацієнти з високим кардіоваскулярним ризиком»?

Такі пацієнти перебувають у зоні ризику так званих несприятливих серцевих станів. Це ті пацієнти, які ніколи не скаржилися на серце, проте мають, наприклад, високий рівень холестерину, і є в зоні ризику захворювань ішемії серця або  гострогоінфаркту міокарду. Це ті, хто багато палить, хто має спадкові форми дисліпідемії (високий рівень холестерину, що не залежить від них, так сталося на генетичному рівні), має підвищений тиск або підвищений рівень цукру та підвищену масу тіла.

Як у подібних випадках розпізнати небезпеку?

На жаль, така небезпека може бути виявлена вперше тільки тоді, коли вона вже стала фатальною. Тому що, коли людина хворіє протягом довгого часу, її коронарна судина закривається декілька років чи більше. Людина скаржиться на біль, приймає певні ліки, тобто вона знає, що це відбувається, і серце також звикає до ситуації кисневого голодування. Коли ж відбувається різкий тромбоз судин у молодому віці, то серце не адаптоване до таких умов, і настає раптова смерть. Більше того, я хотів окремо зауважити, що недіагностована кардіоміопатія, особливо гіпертрофічна кардіоміопатія, призводить до раптової смерті у молодому віці. Найважливіше те, що вона найбільш поширена. Тому резонансні випадки смерті школярів на уроках фізкультури, спортсменів – це саме ті паціенти, які мають недіагностовану кардіоміопатію, що проявляється ось так фатально.

Наскільки ефективні сучасні методи профілактики серцево-судинних захворювань в Україні?

Сучасні методи профілактики дуже ефективні. До них відносяться як медикаментозні, так і фізіотерапевтичні. Основна профілактика, на мою думку, залежить від самої людини, тому що в структурі факторів, які могли б знизити смертність у осіб від 30 до 70 років, 47-48% – це медикаментозна терапія, хірургія, стентування і т.д. А близько 45% – це фактори модифікації життя: зниження вуглеводного наповнення організму, паління, вживання алкоголю. Тобто на 45% все залежить від людини, так само як і від лікаря. Це величини, які можна порівнювати.

Anatomy of the human heart as a focus and magnification of the circulation and cardiovascular system from a healthy body as a medical health care symbol of an inner vascular organ as a medical diagram.